Információk bronchopulmonalis dysplasiában (BPD tüdőbetegség) szenvedő gyermekek szüleinek
A BPD olyan krónikus tüdőbetegség, amely koraszülöttekben fordul elő és annál valószínűbb a kialakulása, minél korábban jött világra a baba. Akkor beszélhetünk BPD-ről, ha a 32. terhességi hét előtt született baba 28 napig, vagy még annál is hosszabb ideig igényel a légkörinél több oxigént.
A BPD elsősorban azért alakul ki, mert a koraszülés megzavarja a tüdő genetikailag meghatározott méhen belüli fejlődését, és a baba fejletlen tüdővel jön a világra. Születése után előforduló fertőzés, gyulladás, tüdővizenyő tovább rontja a tüdő működését. Sok esetben az életmentő kezelések (a gépi lélegeztetés, oxigén) is hozzájárulnak a BPD betegség kialakulásához. A genetikai hajlamnak szintén jelentős szerepe lehet: a férfi nem és a fehér rassz fokozott kockázatot jelent.
Figyelje és ismerje meg a babáját nyugalmi helyzetben, és ami ettől eltér, jelezze az orvosának.
Számolja meg az egy percre eső légzésszámát nyugalomban, alvás illetve aktivitás közben egy hétig egészséges állapotában. Így látni fogja, hogy milyen alsó és felső értékek között mozog ez az érték alaphelyzetben. Betegség esetén ehhez lehet viszonyítani az akkor nyert értékeket. Egy csecsemőnek általában 30 és 40/perc a légzésszáma, míg egy év felett ez az érték 20-25/perc között mozog.
4. Hogyan kerülheti el a betegség fellángolását BPD-s babájánál?
Intézményünk, a Svábhegyi Országos Allergológiai, Immunológiai és Pulmonológiai Egészségügyi Centrum speciális rendelésén neonatológus-gyermektüdőgyógyász vezetésével, OEP finanszírozott formában tudjuk biztosítani a BPD-s betegek gyermektüdőgyógyászati utógondozását.
A viziteken az általános, gyermektüdőgyógyászati vizsgálatok, terápia beállítása mellett lehetőség van légzésfunkciós vizsgálatok elvégzésére. A gondozás egyben a baba folyamatos követését, a légzőrendszer állapotromlásának megelőzését is szolgálja, így a későbbiekben kialakuló asthma bronchiale és egyéb krónikus légúti betegségek kialakulásának az esélye is csökkenthető.
Optimális, ha a baba a koraszülött osztályról hazakerül, mielőbb felkeresik intézményünket, annak érdekében, hogy a gondozás minél hamarabb elkezdődhessen.
Kérjük, keressen minket az alábbi elérhetőségeken:
Svábhegyi Gyermekgyógyintézet
Országos Allergológiai, Immunológiai és Pulmonológiai Egészségügyi Centrum
1037 Budapest Bokor utca 17-21
www.svabhegy.eu
Bejelentkezés: 06 1 44 33 200 vagy a honlapon keresztül: http://svabhegy.eu/oep/kapcsolat/
Dr. Szabó Hajnalka PhD.
Neonatológus, gyermektüdőgyógyász, főorvos
Dr. Kovács Tibor
Csecsemő –és gyermekgyógyász, orvosigazgató